Zdrowa ekonomia

Dodano: 2018-09-23

Przyjmuje się, że człowiek powinien dostarczać 1 litr wody na 30 kg masy ciała, co przekłada się na około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie. Znaczy to, że w ciągu roku możemy jej wypić nawet 1000 litrów.

Według szacunków Zakładu Gospodarki Komunalnej 1m³, czyli właśnie 1000 litrów, butelkowanej wody to koszt rzędu 850 zł. To niebagatelna kwota, która może poważnie naruszyć domowy budżet, szczególnie, gdy pomnożymy ją przez wszystkich domowników. Można jednak dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę czystej i świeżej wody, a jednocześnie oszczędzać, ponieważ ta sama ilość tego drogocennego płynu kosztuje w ZGK tylko 4 zł. Korzystanie więc z tego jej źródła to zdrowa ekonomia.

Takie wykorzystanie zasobów pozwala nie tylko na poprawę domowego budżetu, ale jest również zasadne z perspektywy eksploatacji zasobów naturalnych i ochrony środowiska. W powszechnej opinii plastikowe butelki są tanie, praktyczne, lekkie i wygodne w użyciu. A jednak, co widać powyżej, ich koszt w sposób znaczący wpływa na ostateczną cenę wody na sklepowej półce. Ponadto 666 butelek PET, po 1,5 litra każda, wykorzystanych do zapakowania 1000 litrów wody jest niebezpieczna dla naszego środowiska. Zalegające na wysypiskach śmieci plastikowe butelki potrzebują aż 900 lat, żeby się rozłożyć. Plastik, którego się nie wykorzysta ponownie, truje otoczenie. To kolejny powód do tego, żeby zamiast po wodę butelkowaną sięgnąć do tej z kranu.

Popularna „kranówka” jest nie tylko tańsza od wody sprzedawanej w sklepach, ale przede wszystkim jest zdrowa i smaczna. W ostatnich latach gruntownie zmodernizowano systemy uzdatniania wody w gminie Góra Kalwaria, co wpłynęło na znaczącą poprawę jej jakości. Świadczą o tym pozytywne wyniki regularnych kontroli Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Piasecznie, które znaleźć można na stronie ZGK www.zgk.gorakalwaria.pl/kategoria/7 Wodę w naszej gminie można pić prosto z kranu! O jej smaku i walorach zdrowotnych mogli się przekonać uczestnicy Gminnego Święta Plonów w Cendrowicach, które odbyło się 9 września 2018 roku. Tego dnia Spółka częstowała mieszkańców wodą (z kranu). Woda z sokiem – gazowana lub nie – serwowana była z saturatora. Pochodzi ona z nowoczesnej, uruchomionej w 2015 r. Stacji Uzdatniania Wody w Sobikowie. Akcja spotkała się z dużym entuzjazmem uczestników, którzy wypili łącznie ponad 700 kubeczków wody. Na zdrowie!